Dom w Tailandii

FAQ

Dostajemy wiele pytań związanych z naszą działalnością. Najczęściej zadawane wraz z odpowiedziami przedstawiamy poniżej. Jeżeli nie znalazłeś odpowiedzi na twoje pytanie, proszę napisz do nas.

 1. Dlaczego mamy kupić dom w Tajlandii, jeżeli można kupić bliżej na przykład w Hiszpanii, Turcji czy Bułgarii?
 2. Z jakiego powodu powinniśmy kupić dom akurat od was?
 3. W Hiszpanii, Chorwacji czy w Turcji można przeczytać o deweloperach, którzy oszukali swoich klientów. Czy może to zdarzyć się w Tajlandii ?
 4. Dlaczego wasze osiedla są zamknięte, z ogrodzeniem lub murem i z ochroną?
 5. Kto dba o nasz dom podczas naszej nieobecności w Tajlandii?
 6. Jeżeli kupię dom lub apartament od was i w przyszłości będę chciał go sprzedać lub wynająć, jak to zrobić?
 7. Jeżeli pojawią się jakieś usterki w naszym domu, co wtedy?
 8. Jakie kanały TV można odbierać i czy są jakieś polskie kanały?
 9. Jaki jest dostęp do Internetu?
 10. Czy wasze domy są droższe od innych?
 11. Czy jest dostęp do europejskiego jedzenia?
 12. Słyszeliśmy, że obcokrajowiec nie może być właścicielem nieruchomości w Tajlandii. Jak to się ma do koncepcji kupna domu lub apartamentu w Tajlandii?
 13. Czy można jechać do Tajlandii podczas pory deszczowej, słyszeliśmy że cały czas pada?
 14. Czy w pobliżu proponowanych nam osiedli możemy znaleźć to co jest nam konieczne do życia codziennego, tak jak bank, poczta, sklepy, lekarze?
 15. Jak daleko od morza położone są wasze osiedla?
 16. Rozrywki i życie nocne czy cisza i spokój wokół waszych osiedli?
 1. Dlaczego mamy kupić dom w Tajlandii, jeżeli można kupić bliżej na przykład w Hiszpanii, Turcji czy Bułgarii?

  Tajlandia to kraj błękitnego morza, jasnych plaż, wspaniałej przyrody, występującej nie tylko w 80 parkach narodowych i 38 rezerwatach dzikiej przyrody, zajmujących 13% kraju, ale występującej wszędzie od górzystych lasów północy do najwspanialszych na świecie raf koralowych na południu kraju.

  Urozmaicona rzeźba terenu oraz łagodny klimat sprzyja bogactwu fauny i flory. Północna Tajlandia to wapienne wzgórza porośnięte gęstym lasem monsunowym, północno-wschodnie i środkowe niziny to zwierzęta i roślinność typowa dla sawanny, natomiast południe i Zatoka Tajlandzka to zawsze zielony las równikowy.

  Największym atutem Tajlandii, poza ciepłym klimatem i piękną przyrodą, jest kultura Tajów, związana z buddyjską religią. Filozofia ta stanowi integralną częścią codziennego życia i zwyczajów. Tajska codzienność w porównaniu z naszą wydaje się prostsza i pozbawiona stresów. Wielu Tajów wciąż wykazuje odporność wobec wpływów Zachodu, a ich życie toczy się od lat niezmienionym torem. Być może dlatego wydają się ludźmi szczęśliwymi i często na ich twarzach gości piękny tajski uśmiech, dzięki któremu Tajlandię nazywa się Krainą Tysiąca Uśmiechów.

  Tajlandia to kraj 1300 gatunków storczyków, tysiąca pozłacanych świątyń i tysiąca uśmiechów, których nie spotkamy w Hiszpanii, Turcji czy Bułgarii. Dlatego warto spędzić w samolocie kilka godzin więcej i wylądować na lotnisku w Bangkoku.

  Dużym plusem Tajlandii jest łagodny klimat. Nawet podczas pory deszczowej temperatura nie spada poniżej 20o C i woda w morzu zawsze jest ciepła. Wtedy, kiedy najbardziej zależy nam aby uciec od jesieni i zimy, w Tajlandii mamy piękną pogodę. Od listopada do marca temperatura wynosi 25o - 28o. W ostatnich latach zdarzało się, że w tym okresie w Turcji padał śnieg, a w Hiszpanii temperatura spadała do +5o.

  Dodatkowym atutem Tajlandii jest niski poziom cen. Koszty życia w krajach południowej Europy utrzymują się na podobnym lub wyższym poziomie niż w Polsce. W Tajlandii koszt życia codziennego jest o 30% -50% niższy niż w Polsce.

  O różnicy pomiędzy hiszpańskim „maniana” a tajskim uśmiechem tu mówić nie będziemy. Więcej o Tajlandii

  Do góry
 2. Z jakiego powodu powinniśmy kupić dom akurat od was?

  Jesteśmy przedstawicielem szwedzkiej firny deweloperskiej Logans Thailand, która działa w Tajlandii od 2003 roku. Jest to jedna z najprężniejszych firm deweloperskich w segmencie „longstay”. Jesteśmy dumni z tego co już zrobiliśmy oraz z naszej aktualnej oferty. Nasze domy budowane są w wysokim, szwedzkim standardzie, osiedla są dobrze zagospodarowane i posiadają bogate tereny rekreacyjne, a ich położenie jest wybrane z dużą troską i z myślą o naszych klientach. Zależy nam, by nasi klienci czuli się bezpiecznie nie tylko podczas budowy ale i przez 30, 60 kolejnych czy 90 lat...

  Do góry
 3. W Hiszpanii, Chorwacji czy w Turcji można przeczytać o deweloperach, którzy oszukali swoich klientów. Czy może to zdarzyć się w Tajlandii?

  Tajlandia nie jest wyjątkiem. Wszędzie gdzie pojawi się możliwość „zrobienia szybkich pieniędzy” może spotkać nieuczciwego dewelopera. Dlatego podajemy kilka wskazówek, aby uniknąć kłopotów.

  Wybierz dewelopera, który w danym kraju działa kilka lat. To daje zawsze większe poczucie bezpieczeństwa. Poproś dewelopera o referencje. Niech przedstawi dotychczasową działalność. Poproś o kontakt do osoby, która od niego kupiła dom. Podczas ewentualnej wizyty w Tajlandii, zobacz co już zostało zrealizowane przez dewelopera i co jest w trakcie realizacji.

  Ustal dokładnie koszt domu lub apartamentu. Często podana cena jest ceną podstawową, do której później zostają doliczane koszty, o których wcześniej nie było mowy. Hydrofor, zbiornik na wodę, glazura, terrakota, oświetlenie, sprzęt kuchenny, trawniki …? Wszystkie konieczne „dodatki” mogą spowodować, że cena taniego domu może nieoczekiwanie znacznie wzrosnąć.

  Należy sprawdzić czy deweloper, z którym się kontaktujesz ma podpisaną umowę z przedstawicielem w Polsce, czy jest to Polska firma?

  Dzisiaj, w Tajlandii istnieje kilkaset firm deweloperskich, które sprzedają domy i apartamenty. Często zdarza się, że firmy te wykupują grunt pod zabudowę dopiero gdy większość przyszłych właścicieli domów wpłacił przedpłatę w wysokości 50% ceny domu. Wtedy też rozpoczynają budowę. Co będzie jeżeli nie dostaną pozwolenia na budowę lub zmieni się koniunktura? Taka sytuacja nie daje gwarancji, że dom zostanie oddany do użytku w ustalonym terminie.

  Do góry
 4. Dlaczego wasze osiedla są zamknięte, z ogrodzeniem lub murem i z ochroną?

  Chociaż Tajlandia jest uważana z jeden z najbezpieczniejszych krajów w Azji, chcemy by właściciel, który kupił swój dom, czuł się w nim całkowicie bezpiecznie, także dom był zabezpieczony podczas jego nieobecności w Tajlandii. Nie chcemy, naszych klientów izolować od lokalnej społeczności, ale to oni powinni mieć możliwość wyboru miejsca i czasu na integrację z sąsiadami. Na pewno nie chcemy stworzyć zamkniętych twierdz do których mieszkańcy okolic nie mają wstępu lub tworzyć kolonie cudzoziemców, którzy żyją we własnym świecie.

  Do góry
 5. Kto dba o nasz dom podczas naszej nieobecności w Tajlandii?

  O dom trzeba dbać, niezależnie od tego, czy w nim mieszkamy czy nie. Deweloper, Logans, dba o wszystko na osiedlu. Podlewa i kosi trawniki, dba o basen i pozostałe tereny rekreacyjne. Właściciel domu może podpisać umowę z European Service Center na serwisowanie domu podczas jego nieobecności (wietrzenie, przepłukiwanie rur, płacenie rachunków, itp.) lub na regularne sprzątanie domu. ESC może również zapewnić obsługę Państwa gości przy ich przyjeździe, podczas ich pobytu oraz przy ich wyjeździe.

  Do góry
 6. Jeżeli kupię dom lub apartament od was i w przyszłości będę chciał go sprzedać lub wynająć, jak to zrobić?

  Macie Państwo pełne prawo dysponować waszym domem lub apartamentem. Istnieje możliwość sprzedaży bezpośredniej przez Państwa, za naszym pośrednictwem lub przez dowolnie wybraną agencję pośrednictwa handlu nieruchomościami w Polsce lub w Tajlandii.

  Najkorzystniej jest skorzystać z usług firmy, która ma doświadczenie w handlu nieruchomościami w Tajlandii. Cenę sprzedaży ustalacie sami. Pozostałe koszty to ewentualna prowizja agencji nieruchomości oraz opłata administracyjna w lokalnym Land Office.

  W przypadku chęci wynajmu domu lub apartamentu, możecie go wynająć bezpośrednio lub za naszym pośrednictwem. Warto pamiętać, że 2-3 miesiące wynajmu domu w większości pokrywają całoroczne koszty utrzymania waszego domu. My, z pomocą ESC mamy doświadczenie oraz gotowe procedury do takich działań.

  Do góry
 7. Jeżeli pojawią się jakieś usterki w naszym domu, co wtedy?

  Na nasze domy oraz apartamenty dajemy pełną, roczną gwarancję. Termin ważności gwarancji liczy się od momentu końcowego odbioru domu. Przy odbiorze zostaje sporządzamy protokół odbioru końcowego, w którym zapisujemy wszystkie ewentualne usterki. Obowiązuje ustalona procedura postępowania w przypadku wystąpienia usterki podczas okresu gwarancyjnego. Gwarancja obejmuje wady materiałowe oraz wykonawcze prac budowlanych, a nie usterki spowodowane niewłaściwym użytkowaniem domu lub brakiem jego odpowiedniej konserwacji.

  Do góry
 8. Jakie kanały TV można odbierać i czy są jakieś polskie kanały?

  Przez typową antenę telewizyjną można odbierać kilka tajskich kanałów telewizyjnych. Na niektórych osiedlach jest lokalna siec telewizji kablowej, przez którą można odbierać wiele europejskich kanałów telewizyjnych, ale aby odebrać polskie kanały należy założyć własną antenę satelitarną oraz dekoder.

  Do góry
 9. Jaki jest dostęp do Internetu?

  Do każdego z naszych domów doprowadzone jest łącze telekomunikacyjne, przez które można mieć dostęp do Internetu.

  Do góry
 10. Czy wasze domy są droższe od innych?

  Proszę sprawdź czy oferty innych domów obejmują koszt: mebli kuchennych, kuchennego sprzętu AGD, ciepłą wodę, wykończenie kuchni i łazienki glazurą i terakotą. Czy dom posiada taras i trawnik, czy teren osiedla jest zamknięty i zabezpieczony ochroną, z własną recepcją i biurem serwisowym? Czy na terenie osiedla znajduje się wspólny teren rekreacyjny z basenem? Z jakich materiałów i w jakim standardzie budowany jest dom ? Jakie masz zapewnione gwarancje?

  Położenie osiedla ma również duży wpływ na cenę domu. Im dalej od morza, tym tańsza działka. Domy w odległości do około kilometra od morza, uważane są jako położone w odległości „spacerowej” i za to trzeba zapłacić.

  Dodatkowo należy zwrócić uwagę, jaki serwis deweloper oferuje podczas budowy domu i już po jego przekazaniu nowemu właścicielowi. Co jest bezpłatne, a za co trzeba będzie płacić. Przyszła wartość domu na rynku wtórnym jest zależna od spraw, które poruszyliśmy powyżej. Ważne jest aby pamiętać, że ceny nieruchomości położonych w atrakcyjnych miejscach będą szybciej wzrastały niż ceny domów i apartamentów, które położone są w miejscach „przeciętnych”.

  Do góry
 11. Są osoby w naszej rodzinie, które nie są zachwycone tajską kuchnią. Jaka jest możliwość gotowania europejskiego jedzenia lub czy są restauracje z europejskimi daniami?

  W lokalnych sklepach można kupić wszystko, począwszy od europejskiej żywności, wspaniałych owoców, warzyw, świeżych ryb i owoców morza, po sprzęt gospodarstwa domowego. Jednak jeżeli będzie się miało ochotę na kiszone ogórki, kiszoną kapustę lub kiełbasę krakowską, to trzeba się będzie trochę nachodzić.

  Jeżeli chodzi o restauracje, to większość tajskich restauracji w miejscowościach odwiedzanych przez turystów ma w swojej ofercie też kilka dań europejskich. Zawsze można poprosić, by tajskie danie zostało przygotowane trochę łagodniej. Kelner lub kucharz przyjmie taką prośbę z uśmiechem i zrobi wszystko, by jego goście wyszli syci i zadowoleni, bo wiadomo, że znowu do niego wrócą. W każdej z miejscowości, przy których położone są nasze osiedla, jest kilka europejskich restauracji, w których można sobie zamówić hamburgera, pizzę czy porządny stek.

  Wracając do kuchni tajskiej, która jest uważana za jedną z najbogatszych i najlepszych kuchni azjatyckich, polecamy odwiedzić jedną z tajskich restauracji w Polsce, by poznać część tajemnic kuchni tajskiej.

  Do góry
 12. Słyszeliśmy, że obcokrajowiec nie może być właścicielem nieruchomości w Tajlandii. Jak to się ma do koncepcji kupna domu lub apartamentu w Tajlandii?

  Według obowiązującego prawa tajskiego, obcokrajowiec może, bez żadnych ograniczeń zostać właścicielem apartamentu w Tajlandii (Freehold Condominium), pod warunkiem że minimum 51% budynku, w którym położony jest apartament, jest własnością podmiotów lub obywateli tajskich.

  Jeżeli ten warunek nie może być spełniony, obcokrajowiec zawiera umowę dzierżawy wieczystej apartamentu (Leasehold Condominium). Umowa na dzierżawę wieczystą jest podpisywana na 30 lat z możliwością dwukrotnego przedłużenia o kolejne 30 lat każdorazowo. Warunki takiej umowy są ustalone w prawie tajskim i taka umowa jest zarejestrowana w lokalnym urzędzie miejskim (Land Office). Dzierżawca – właściciel takiego apartamentu ma pełne prawo zbytu lub przekazania apartamentu innej osobie. Przy sprzedaży lub przekazaniu takiego apartamentu, podpisuje się nową umowę dzierżawy, i okres 30(+30+30) lat zaczyna się od nowa.

  W przypadku domu wolno stojącego sprawy wyglądają inaczej. Każda osoba prawna lub fizyczna, niezależnie ot tego czy jest Tajem czy obcokrajowcem może być właścicielem domu. W Tajlandii obcokrajowiec nie może być właścicielem gruntu i dlatego zawiera się umowę dzierżawy wieczystej gruntu(Landlease). Podpisuję się umowę na 30 lat z opcją dwukrotnego przedłużenia o 30 lat każdorazowo. Koszt takiej dzierżawy jest minimalny i rejestrując umowę u władz lokalnych możemy być pewni, że prawo tajskie będzie przestrzegane. Przy ewentualnej sprzedaży domu na rynku wtórnym przepisuje się umowę na nowego właściciela lub zawierana jest nową umowę dzierżawy na 30 (+30+30) lat. Landlease jest najpopularniejszym sposobem na uregulowanie spraw formalnych dotyczących własności gruntu przy zakupie domu przez obcokrajowców w Tajlandii. Ze względu na szerokie zastosowanie umów Landlease, wszelkie sprawy są szczegółowo uregulowane prawem tajskim.

  Drugi sposób jest trochę bardziej skomplikowany, ale niektórzy inwestorzy jednak się na to decydują. Inwestor zakłada w Tajlandii firmę joint venture. Właścicielem 49% udziałów firmy jest inwestor a pozostałe 51% jest podzielone na kilka osób z tajskim obywatelstwem. Firma taka może już kupić grunt na własność (Freehold Land).

  Do góry
 13. Czy można jechać do Tajlandii podczas pory deszczowej, słyszeliśmy że cały czas pada?

  Tajlandia ma klimat tropikalny, co znaczy że ma porę deszczową podczas naszego lata i jesieni. Ważne jest, by pamiętać ze nie tylko pora roku ale też lokalizacja ma wpływ na ilość opadów.

  Eastern Seaboard jest tą częścią Tajlandii, w której pora deszczowa jest najłagodniejsza, ale również tam są różnice zależne od położenia. Deszcz pada kilka razy w tygodniu, przez godzinę lub dwie, najczęściej późnym popołudniem lub w nocy. Opady potrafią być dosyć intensywne i często związane są z burzami. Podczas całej pory deszczowej nadal jest ciepło, powyżej 20oC i chociaż niebo jest na ogół częściowo zachmurzone trzeba uważać na opaleniznę.
  Więcej o pogodzie.

  Do góry
 14. Czy w pobliżu proponowanych nam osiedli możemy znaleźć to co jest nam konieczne do życia codziennego, tak jak bank, poczta, sklepy, lekarze?

  Wszystkie nasze lokalizacje osiedli domów i apartamentów zapewniają wygodne i bezpieczne życie w Tajlandii. Każde z osiedli jest położone w lub w pobliżu miejscowości, w której znajdziemy podstawowe punkty usługowe, bank, sklepy i restauracje. Zależnie od lokalizacji mamy w pobliżu dostęp do prywatnych gabinetów lekarskich, przychodni lub szpitali. Służba zdrowia w Tajlandii jest na tak wysokim poziomie, że wśród amerykańskich i europejskich turystów zaczyna być coraz popularniejsza „turystyka medyczna”. Na terenie większości naszych osiedli jest mały sklepik oraz przytulna restauracja z lokalnymi oraz europejskimi daniami. Jeżeli osiedle jest na tyle oddalone od pobliskiej miejscowości lub plaży, że transport jest wymagany, administracja osiedla to zapewnia.

  Do góry
 15. Jak daleko od morza położone są wasze osiedla?

  Staramy się, by nasze osiedla były położone jak najbliżej morza, ale zwracamy też uwagę na to, by inne warunki lokalne były jak najkorzystniejsze. Niektóre z naszych domów położone są kilkaset metrów od morza. Mamy też osiedla położone trochę dalej, około 3 km morza. Odległość każdego osiedla od morza jest podana w opisie osiedla.

  Do góry
 16. Rozrywki i życie nocne czy cisza i spokój wokół waszych osiedli?

  Nasze osiedla położone są tak, by ewentualne lokalne życie nocne nie zakłócało spokoju no osiedlu. Restauracje i kluby nocne są w każdej z miejscowości, w których położone są nasze osiedla. Najbardziej rozrywkowo jest w Bangsaen.

  Do góry
Projekt i realizacja: Arena Internet & LansNet