Dom w Tailandii

O Tajlandii

Królestwo Tajlandii jest państwem w południowo-wschodniej Azji, graniczące na wschodzie z Laosem i Kambodżą, na zachodzie z Myanmarem (Birmą) o z Malezją na południu. Tajlandia jest od roku 1238 suwerennym państwem, które nigdy nie było skolonizowane. Do 1939 roku kraj nazywał się Syjamem.

Tajlandia jest monarchią konstytucyjną, głową państwa od roku 1946 jest król Rama IX Bhumibol Adulyadej. Tajska rodzina królewska jest piątą najbogatszą rodzina królewską na świecie. Dynastia królewska cieszy się powszechnym szacunkiem, a wizerunki członków rodziny królewskiej są ozdobą domów, sklepów i firm, nawet tych najmniejszych.
Codziennie o godzinie 8.00 i o godzinie 18.00, w tajskim radiu i telewizji odtwarzany jest hymn państwowy, który rozbrzmiewa także w szkołach, świątyniach i na niektórych ulicach.

Władza ustawodawcza należy do 2-izbowego Zgromadzenia Narodowego wybieranego w wyborach powszechnych: Izba Reprezentantów (niższa) ma 500 członków, jest wybierana na 4-letnią kadencję a Senat (wyższa) – 200 członków, na kadencje 6-letnią.
Władzę wykonawczą sprawuje rząd z premierem na czele – wyłaniany ze składu Izby Reprezentantów.

517,000 km² powierzchni kraju zamieszkuje około 60 milionów mieszkańców. Około 75% społeczeństwa stanowią Tajowie, a 15% – ludność pochodzenia chińskiego. W południowej części kraju Malajowie stanowią dość duży odsetek ludności.

Wyznaniowo Tajlandia jest krajem dość jednorodnym. Około 94.5% mieszkańców to buddyści, 4,5% stanowią muzułmanie, pozostałe 1% to przede wszystkim chrześcijanie, ale nie tylko.

Językiem narodowym jest język tajski , lecz w rejonach turystycznych coraz więcej Tajów stara się porozumiewać w języku angielskim.

Gospodarka kraju oparta jest głównie na produkcji rolnej (ryż, kukurydza i trzcina cukrowa). Około 40% ludności pracującej zawodowo jest zatrudniona w rolnictwie. Drugą w kolejności dziedziną gospodarki tajskiej jest turystyka..

Czas tajski: Czas polski +6 godzin (czas letni +5 godzin),
Lewostronny ruch drogowy.

Tajowie nazywają swój kraj Krainą Tysiąca Uśmiechów, co nie jest żadną przesadą.
Wielu Tajów wykazuje odporność wobec wpływów Zachodu, a ich życie toczy się dalej tradycyjnym i niezmiennym torem. Codzienne życie tajskie wydaje nam się proste
i bezstresowe.

A tu kilka linków do opinii turystów:
Słówko o Tajlandii
Podróż dookoła świata - o Tajlandii

Tajlandia jest krajem nizinnym. W środkowej części znajduje się Nizina Menamu, na północnym wschodzie płytowa równina Korat ograniczona od południa pasmem Dongrak, a od Niziny Menamu górami Thiu Khao Phetchabun. Północną i zachodnią część kraju zajmują młode (mezozoiczne) pasma górskie o przebiegu południkowym: Tanen Taunggyi (Doi Inthanon, 2595 m, najwyższy szczyt Tajlandii) ...
Początek historii Tajlandii wiąże się z migracją Tajów z południowo-zachodniej części Chin. Ludność ta dotarła na terytorium obecnego państwa w X–XII wieku. Tajowie opanowali dorzecze Menamu, zasymilowali się z żyjącymi tu Khmerami, ulegając jednocześnie wpływom ich kultury i ich religii - buddyzmu. W 1350 założono w dolinie Menamu Ajutthaję, stolicę państwa. Państwo ...
Projekt i realizacja: Arena Internet & LansNet